preskoči na sadržaj
Vijesti

TERENSKA NASTAVA 8-ih RAZREDA

9. veljače 2016., TERENSKA NASTAVA 8-ih RAZREDA – POSJET NACIONALNOJ I SVEUČILIŠNOJ BIBLIOTECI I HNK-u U ZAGREBU (UMJETNIČKI PROGRAM ZA ŠKOLE), Noth


Učiteljica Glazbene kulture, Danica Pergar, i učiteljice Hrvatskog jezika, Antonija Borić i Irena Noth vodile su osmaše naše škole na terensku nastavu u posjet i predavanje u Nacionalnu i sveučilišnu biblioteku i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu gdje su Zbor i orkestar Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, Balet Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Drama Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu uz mnogobrojne poznate hrvatske velikane glumišta i voditelja Slavka Juragu osmislile i pripremile Umjetnički program za škole s obiljem isječaka renomiranih hrvatskih djela, što glazbenih, što književnoumjetničkih.

U NSB-u nas je dočekala jedna od stručnih suradnica NSB-a u odsjeku Odnosa s javnošću, gđa. Sonja Martinović i održala nam predavanje o povijesti NSB-a, najprije SB-a, a zatim i NSB-a. Njenom osnivanju, dosadašnjim lokacijama, arhitekturi sadašnje NSB-e i brojnim zanimljivostima vezanim za njeno postojanje. Pohvala gđi. Martinović – žena od riječi. Na samom početku najavila je da će biti zanimljiva i doista je održala obećanje. Osupnuti golemim razmjerima Sveučilišne, u njoj smo se osjećali kao mravi!

Saznali smo da je Knjižnica prvotno bila smještena na Gornjem gradu i kroz stoljeća se spuštala u podnožje Zagreba i selila gradom (današnji Pravni fakultet, zatim Marulićev trg) da bi se konačno 2007. Smjestila na današnje mjesto, preko puta gosp. „Lisinskog“.

Knjižnica broji oko 3 000 000 naslova, izdavača diljem svijeta. Nismo dovoljno stari da bismo postali članovi Knjižnice, ali smo uspjeli vidjeti brojne studente kako umornih lica s knjigama pod rukom kreću u borbu s učenjem.

Knjižnica, osim što je mjesto druženja uz knjigu, organizira i brojne književne susrete, kongrese i državnička druženja na kojima ustrajno radi tristitinjak zaposlenih na nekoliko katova Sveučilišne!

Kratak doručak u McDonaldsu i nastavak putevima Biblioteke. Marulićev trg, Pravni fakultet pa preko puta u HNK-a na umjetničko druženje.

Voditelj programa, dobro raspoložen, glumac Slavko Juraga, vodio je program komunicirajući s publikom, najavljujući glumce i ansamble. Glumci su nas nosili kroz stoljeća hrvatskih i svjetskih pozornica, a glazba nas nosila praizvedbama i uspješnicama kazališta pod budnom palicom orkestra HNK-a Josipa Šege. Raznovrsta i bogat repertoar u kojem je svatko od nas pronašao ponešto za sebe. Druženje smo započeli „Anom Karenjinom“, ovaj put ne lektirom nego baletom na izabranu glazbu Petra Iljiča Čajkovskog, nastavili arijom „Figara“, „Seviljski brijač“ i briljantnim Ljubomirom Puškarićem, naravno uz pratnju orkestra. Slijedio je monolog iz „Medeje“ koji je izvela prekrasna i jednakodobra glumuca Alma Prica. Solistica Sofia Ameli Gojić zapjevala nam je poznate taktove „Carmen“, a zatim druženje i prisjećanje na velikana hrvatske književnosti Miroslava Krležu i njegovu dramu „Vučjak“. Izabrana djela su se izmjenjivala, Slavko Juraga nas je zabavljao pa je i ostatak programa protekao jednako brzo. Mladi naraštaji HNK-a recitirali su Preverta, Ujevića, Krležu, Williamsa, a slijedila je poloneza iz „Evgenija Onjegina“ Petra Iljiča Čajkovskog. Kratka scena iz „Građanina plemića“ podsjetila nas je na gradivo 7. razreda, a na kraju uz ovacije svih prisutnih Zbor i orkestar HNK-a u Zagrebu, Balet HNK-a u Zagrebu izvode završno kolo „Ere s onoga svijeta“, Jakova Gotovca.

Uz glazbu i riječi „Ere“ izlazeći iz kazališta bili smo počašćeni krafnama, a zatim mi i druge škole, posjetitelji programa krenuli smo put Kloštra.

Fotogalerija

 

Irena Noth



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Sergej Pavlek   datum: 15. 2. 2016.

Kalendar rada


BRINI O SEBI

E-DNEVNIK


ŠKOLA ZA ŽIVOT!


Obrazovanje

 

 


Sigurnost na internetu

Red Button

Ova aplikacija namijenjena je svima Vama, ali je posebno prilagođena djeci i omogućuje prijavljivanje: sadržaja na internetu za koji sumnjate da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

 


Stručni skupovi


Korisne poveznice


Časopisi





preskoči na navigaciju