U domu Zrinskih i Frankopana

Učenici šestih razreda posjetili su stari grad Ozalj u petak 29. listopada u sklopu terenske nastave iz prirode i povijesti.

Stari grad Ozalj čuva dugotrajnu i bogatu povijest. Učenici su u Zavičajnom muzeju saznali zanimljivosti od pretpovijesti, srednjeg vijeka, doba Zrinskih, Frankopana i turskih osvajanja do 20. stoljeća. Prošetali su prostorijama u kojima su nekada živjeli istaknuti velikaši iz obitelji Zrinski i Frankopan. Nedaleko muzeja nalazi se Etno park u kojem su učenici razgledali tradicijsku arhitekturu i uporabne predmete predindustrijske svakodnevice – stambene i gospodarske objekte, interijer niskih seljačkih sobica s autentičnim inventarom. Posebnost kuća su krovovi prekriveni slamom od raži i karakteristična tradicijska gradnja. Učenici su se kratko zadržali na obali rijeke Kupe uz najstariju kontinentalnu hidroelektranu u Hrvatskoj – HE Ozalj „Munjara”.

Nakon razgledavanja i ugodne šetnje uslijedio je ručak i kratak boravak na obiteljskom seoskom imanju te povratak kućama.

A kako nam je bilo, možete pogledati ovdje.

objavio: Ivana Jurić   datum: 2. 11. 2021.