Posjet osmih razreda Vukovaru

U sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ učenici naše škole posjetili su 17. i 18. siječnja u organizaciji „Memorijalnog centra Domovinskog rata“ najznačajnija mjesta stradanja našeg naroda u – Gradu heroja. Ovčara, Trpinjska cesta, Bolnica i vodotoranj ostavili su dubok trag i trajni pečat u našoj suvremenoj povijesti i putu prema slobodi. Iako mnogima od nas ovo nije bio prvi posjet Vukovaru, nitko nije ostao ravnodušan na priče o stradanju samog grada i njegovih stanovnika te 1991. godine. Upoznavši se pobliže sa živim svjedocima agresije i njihovim potresnim svjedočanstvima naši učenici su tijekom dva dana boravka u gradu stekli mnoga dodatna znanja, ali ipak dragocjeniji su osjećaji s kojima se  vraćaju kući. U razgovoru s njima saznajem da ih se najviše dojmila pričao o radu bolnice tijekom opsade, kao i Memorijalno groblje sa 938 bijela križa koji simboliziraju žrtve Vukovara. Da su naši učenici ovu terensku nastavu itekako shvatili ozbiljno, dovoljno je bilo vidjeti s kakvim su se žarom natjecali na kvizu znanja na kojem su osvojili prvo mjesto. Iako još uvijek prepun rana, grad Vukovar nije na izdisaju, dapače poruke mira upućene u sklopu projekta daju nam nadu u bolje sutra i trajni mir.

Ivan Novak, učitelj povijesti

Fotogalerija:

objavio: Sergej Pavlek   datum: 21. 1. 2017.