Svjetski dan pisanja pisama

"Nikad u životu nisam napisao niti jedno pismo", kaže mi Matija iz 7. razreda.Suvremene tehnologije promijenile su način na koji komuniciramo, te pisanje pisama zvuči gotovo kao neka arhaična vještina. Živimo u vremenu brzinskih sms-ova, gdje upravo brzina komunikacije često ide nauštrb gramatike, pravopisa i estetike. Pismo traži vrijeme, usredotočenost, pismenost i čak stanovitu intimu u komunikaciji.

Pišu li se pisma u književnosti? Pisma često nisu samo motiv za pokretanje neke priče, nego i sama forma književnog djela. Stanovnici iz Zelengrada napisali su poduže pismo ogorčeni zagađenjem svog okoliša. Upravo je jedno neadresirano pismo pokrenulo radnju u Poštarskoj bajci. Dramatična ljubav mladog Werthera iskazana je  u formi pisama, a opasne ljubavne intrige i manipulacije razotkrivaju nam se kroz pisma u romanu Opasne veze de Laclosa. Pisma i književnost ljube se odavno, mijenja li se to s novim vremenom i drugačijim stilom življenja nisam istražila, ali eto ima jedan noviji naslov "Vidimo se na fejsu". No, uz sve to "fejsanje" i "esemesanje", ne zaboravite  njegovati i tu vještinu lijepog izražavanja, poštivanja gramatike i pravopisa, na čistom bijelom papiru.

I na kraju jedna književna preporuka.Knjiga o tomu što su pisma, kako se pismo piše, te kakvih sve pisama ima : naivna, zločesta, prosta ,anonimna, ucjenjivačka i druga. Josip Palada. Pisma. Zagreb : Školska knjiga, 1984.

objavio: Suzana Lacković   datum: 9. 5. 2016.