Preporuka za čitanje

Ovotjedna preporuka je roman Mire Gavrana "Ljeto za pamćenje". Zašto ga pročitati?

U romanu se pripovijeda o uzbudljivom ljetu dječaka i njegova djeda. Djedov odlazak na proslavu 45. godišnjice mature pokrenut će zanimljiva događanja u njihovim životima.Pripovjedač je dječak. Kao što ga je majka uputila, odmah na početku opiše ambijent u kojem se zbiva njegova priča, a potom nas upoznaje s glavnim junacima. Također je važno da se u njihovom životu dogodi nešto iznimno, te da je junak po nečemu drugačiji od većine ljudi. Tako nas pripovjedač vodi poznatim zagrebačkim lokacijama. Djed živi na Kozjaku, u blizini je i kazalište "Žar ptica" kamo djed često vodi dječaka, pa je tu restoran "Kaptolska klet" kamo dječak i djed  odlaze na ručak.

Djed je nekadašnji građevinski poduzetnik, koji se okrenuo poslu u turizmu. Ujedno saznajemo da ga je žena prije tridesetak godina napustila zbog ljubavnika, te otišla u Njemačku. Otud djedov ciničan stav prema suprotnom spolu.Dječak je školarac koji odlučuje postati jedan od najmlađih pisaca. Tijek događanja radnju će preseliti na Veli Lošinj gdje djed posjeduje apartmane, te obitelj provodi ljetovanja. Na proslavi mature u djedov život ulazi nova žena, te obitelj šalje dječaka na Lošinj ne bi li špijunirao djeda. Otkrivamo tajnu iz prošlosti, naprasno prekinutu ljubavnu priču između djeda i Elizabete, koja je otišla živjeti u Australiju. Nastavak ove romanse otkrijte sami u romanu.

objavio: Suzana Lacković   datum: 9. 11. 2016.