preskoči na sadržaj
Školska knjižnica

                                                                                   

 

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE:                                             

PONEDJELJAK, SRIJEDA, PETAK :7:30-13:30

UTORAK, ČETVRTAK  : 12:00 -18:00 

DRUGI I POSLJEDNJI PETAK U MJESECU OD 12:OO DO 18:00

ŠKOLSKA KNJIŽNIČARKA : SUZANA LACKOVIĆ, DIPL. BIBLIOTEKAR

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

IZVORI NA INTERNETU ZA DJECU

 

KNJIŽNIČNE USLUGE NA DALJINU

 

BESPLATNI  SMIB I MODRA LASTA

DIGITALNI ALATI:WEBUČIONICA

E SLIKOVNICE

MEDIJSKA PISMENOST

 ČITAJ.HR

 

Virtualna čitaonica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Što čitati

 

Morea Baničević. Demon školske knjižnice. Zagreb : Hangar 7, 2019.

Roman Demon školske knjižnice čita se u jednom dahu. Pratimo avanture skupine djevojčica i dječaka koje će znatiželja odvesti na neobično i opasno mjesto.

 

2. travnja obilježava se Međunarodni  dan dječje knjige. Tom prigodom riješi ponuđeni kviz:

 

 
Vijesti

Dan kravate

18.10. obilježava se kao Dan kravate.

Kako je kravata nastala, prenosimo tekst u cijelosti sa Lukinog portala

(http://www.pjesmicezadjecu.com/)


Kravata, kao simbol uglađenosti i kultiviranosti, potječe od Hrvata. Naime, Hrvati su na sebi svojstven način vezivali oko vrata slikovite rupce. Taj "hrvatski stil" osvojio je probirljive Parižane i oni su usvojili novi modni predmet koji se nosio "a la Croate"!

Tako je kravata ušla u tadašnju gradsku modu i osvojila Europu i ostatak svijeta. Osim u francuskom i njemačkom, riječ kravata spominje se i u nekim drugim europskim jezicima.

Kravata se kao izraz pojavljuje u 17. stoljeću. Značenje pojma je u početku bilo raznoliko, od izraza za hrvatskog konjanika pa sve do modnog detalja. Stalne borbe protiv Turaka, učinile su od Hrvata vrlo cijenjene vojnike. Novačeni hrvatski vojnici imali su jedinstvenu vojnu odoru, koristeći jedan prepoznatljivi detalj – maramu oko vrata, preteču današnje kravate.

Razlog zbog kojeg su hrvatski vojnici nosili takve marame oko vrata može se pronaći u hrvatskoj pučkoj tradiciji. Zaručnice su svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti. U početku je izrađivana od lanenog platna i čipke, a često i od vrlo skupocjene svile. Svilene marame, osim svoje ljepote imale su i još jednu funkciju - zbog klizavosti samog materijala, u borbi su često čuvale vrat vojnika jer bi oštrica mača jednostavno skliznula niz maramu ne izazivajući posjekotine.

Taj isprva vojni odjevni predmet počinje se ubrzo upotrebljavati i u modi druge polovine 17. stoljeća: francuski kralj Luj XIV. počinje je nositi zbog njezine jednostavnosti u odnosu na visoke ovratnike te čak zapošljava osobnog kravatara.

Iz Francuske se širi Europom, a Englezi uvode specifičan način vezivanja, kao i šarolike boje. Američki tekstilac Jesse Langsdorf tkaninu reže na tri dijela te je ponovno šiva, što omogućuje lakše vezivanje i proizvodnju. 

Mnogi su iznenađeni saznanjem da je Hrvatska domovina kravate, a najveći distributeri kravate; Croate, Michelle i Stephen Crocker, dodaju: "Što je kava za Brazil, a satovi za Švicarsku, to je kravata za Hrvatsku."

Dan kravate se u Hrvatskoj obilježava 18. listopada svake godine.


 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Suzana Lacković   datum: 17. 10. 2016.

Kreativne ideje
Dokumenti

Krovna mapa za ovu stranicu nije postavljena, pa nema dokumenata za prikaz.



Kalendar rada


BRINI O SEBI

E-DNEVNIK


ŠKOLA ZA ŽIVOT!


Obrazovanje

 

 


Sigurnost na internetu

Red Button

Ova aplikacija namijenjena je svima Vama, ali je posebno prilagođena djeci i omogućuje prijavljivanje: sadržaja na internetu za koji sumnjate da je nezakonit i odnosi se na različite oblike iskorištavanja ili zlostavljanja djece.

 


Stručni skupovi


Korisne poveznice


Časopisi





preskoči na navigaciju