U ZNAK SJEĆANJA NA HOLOKAUST!

"Projekt Šafran" i u šk.god. 2012./2013. u našoj školi zauzima značajnu pozornost. Postavili smo ciljeve: proučavati i analizirati pisane i vizualne povijesne izvore, video svjedočenja, izrada plakata, sadnja lukovica šafrana.

Navedenim ciljevima očekujemo od učenika razumijevanje uzroka, nehumanih postupaka tijekom II. Svjetskog rata koji su rezultirali nasiljem. Učenici bi također trebali prepoznati dimenzije Holokausta kao oblika sustavnog progona i istrebljenja jednog naroda i nestanka njegove kulture.

Učenici postignutih ciljeva učenika bili su i više od  očekivanja, čemu je pridonio i TV program s emitiranjem filma Lea i Darija. Kod učenika se razvio i kritički stav prema predrasudama poput rasizma, antisemitizma i stereotipa u društvu. Sve navedeno omogućuje nam da još više razvijemo kod učenika svijest o vrijednostima postojanja različitosti u pluralističkom društvu, koje uključuje toleranciju, uvažavanje i pravo na različitost.

Zaključak:

Znati voljeti Zemlju je znati voljeti i njene stanovnike. To od svih nas priroda traži, "čovječe", to već jednom uvaži.

O holokaustu i nehumanosti nastavit ćemo istraživati, a sadnjom lukovica šafrana izraziti poštovanje prema svim žrtvama.

Učenici članovi projekta i učitelji voditelji

Sanela Kezerić

Karmen Ivančić

Martina Sraka

Ana Stilinović

uz pomoć školske knjižičarke

Fotografije pogledajte u foto-galeriji!

objavio: Kristina Rajković   datum: 1. 2. 2013.