Posjet Hrvatskoj!

U školi je nekoliko dana boravila djevojčica iz Londona, Jelena Metikoš. Jelena ima 8 godina i pohađa John Ruskin Primary school u Londonu. Trenutno je na školskim praznicima koje provodi kod rodbine u Hrvatskoj.

Prilikom druženja u školskoj knjižnici i ispričala mi je ponešto o svojoj školi kao i obrazovnom sustavu u Velikoj Britaniji. Otkrila mi je da ima mnogo predmeta, te već od 1. razreda uče povijest i geografiju. Najdraži predmet joj je povijest, jer voli učiti o prošlosti. U školi boravi od 9:10 ujutro do 15:30 poslije podne. Najviše joj se sviđa što ne mora svaki dan pisati zadaću kao djeca u Hrvatskoj. Zadaće dobivaju u petak, te ih napisane u srijedu vraćaju u školu. Ne sviđa joj se što svi nose jednake uniforme, te ju je u Hrvatskoj oduševilo šarenilo odjeće kod školske djece. Udžbenike i pribor ne moraju kupovati sami, dobivaju ih u školi. U njenoj londonskoj školi više joj se sviđa i raspored sjedenja, jer nekoliko učenika sjedi za istim stolom. Pohvalila se i pametnim pločama u svojoj školi, te joj je bilo neobično vidjeti naše staromodne crne ploče.Djeca osnovnu školu pohađaju do 11. godine,kada se upisuju u srednju školu.I nijena škola posjeduje veliku školsku knjižnicu,a Jelena je priznala da rado čita.Kod kuće također ima puno knjiga,a najdraža joj je spisateljica Jacqueline Wilson ,te njena knjiga Best friends.U slobodno vrijeme  najradije se igra u parku,gdje preskaču uže ili se igraju hulahopom.Voli školske izlete i posljednji izlet bio im je posjet Britanskom muzeju,gdje su joj se najviše svidjele mumije.Priznala je da joj se sviđa naša škola,dječaci su prgavi,uostalom kao i kod nje u Londonu,a najdraža uspomena je poklon koji je dobila od učiteljice Ane Stilinović.Poželjela sam joj sretan povratak u London,gdje joj u ponedjeljak ponovno počinje nastava.

objavio: Kristina Rajković   datum: 21. 2. 2013.