Posjet Institutu Ruđer Bošković

POSJET INSTITUTU RUĐER BOŠKOVIĆ

Učenici sedmih i osmih razreda 6.5.2010. posjetili su Institut Ruđera Boškovića. U danima otvorenih vrata naši domaćini su mnogobrojnim pokusima i predavanjima svoj istraživački rad pokušali približiti učenicima. Time su željeli zainteresirati učenike za prirodne znanosti, biomedicinu i informatičke znanosti, koje su pokretač gospodarskog napretka.

Ove godine se obilježava 60. godišnjica Instituta koji danas ima posebnu ulogu kako u znanstvenim istraživanjima tako i podršci akademskoj zajednici, te industriji koja se temelji na visokim tehnologijama.

Učenici su upoznati sa istraživanjima te njihovim postignućima i svakodnevnoj upotrebi. Upoznali su: svijet atomskih jezgara, kako nastaju nanolaminati, kako metali putuju prirodom i kruže na Zemlji, što je to zelena kemija?, kako razlučiti glasove u žamoru?, kako izotop 14C omogućuje putovanje u prošlost 50 000 godina, te kako prikazati strukture i procese koji su za nas nevidljivi pomoću napredne 3D računarske simulacije i vizualizacije.

1. A1- Kako razlučiti glasove u žamoru?
    Demonstrirat ćemo rješavanje tzv. coctail party problema; kako iz mješavine zvukova (žamora) izdvojiti pojedinačne glasove. Ovaj princip ima primjenu u slušnim aparatima i u sustavu telekonferencije.
  2. A2- David i Golijat.
    Jezgre atoma u molekulama ponašaju se kao mali magneti. Na tom svojstvu jezgara temelji se metoda nuklearne magnetske rezonancije (NMR) koja je neophodna u istraživanjima u kemiji, fizici i medicini kao i u analizi hrane, pića te novih lijekova.
  3. A3- C14 datiranje/Putovanje u prošlost.
    Izotop 14C omogućuje datiranje tijekom zadnjih 50000 godina. Novom tehnikom priprave uzoraka moguće je datiranje miligramskih količina, što je važno za predmete umjetničke baštine.
  4. A4- Vizualizacija mikrosvijeta.
    Kako prikazati strukture i procese koji su za nas nevidljivi? Mikrosvijet se danas virtualno prikazuje pomoću napredne 3D računarske simulacije i vizualizacije. Prikazat ćemo kako vizualizirati atome, molekule, proteine i druge mikrostrukture.
  5. B1- Nanolaminati - novi život stare ideje.
    Laminati - materijali dobiveni slaganjem tankih ploča (1 mm) doživljavaju svoju renesansu u nanoizdanju. Naučite kako mi slažemo laminate novih svojstava - atom po atom.
  6. B2- Svijet atomskih jezgara.
    Prije jednog stoljeća otkrivene su atomske jezgre. Kako i zašto ih proučavamo? Kako se zvijezde rađaju i umiru? Kako nastaju kemijski elementi, koliko ih ima i zašto?
  7. B3- Metali – vječni putnici.
    Doznajte što su to metalni ioni, koje je njihovo podrijetlo u okolišu, kako putuju i kruže tlom, vodama i zrakom! Znate li u kojim količinama i u kojim spojevima su korisni a u kojim opasni po živi svijet, te kako ih mjerimo?
  8. B4- Kemija i ekologija mogu zajedno!?
    Primjena visokog tlaka, mikrovalnog zračenja i mehanokemijskih metoda u kemijskoj sintezi omogućuje energetski učinkovitu i ekološki prihvatljivu pripravu novih spojeva.

objavio: Sergej Pavlek   datum: 19. 5. 2010.