TERENSKA NASTAVA U ZAGREB

Povodom 20. godina neovisnosti naše domovine, ali i 20. godina imena naše škole 18.10.2011. godine povijesna, geografska i liturgijska grupa uputile su se u Zagreb na terensku nastavu. Posjetili smo Hrvatski sabor, crkvu sv. Marka te šetnjom sa Gornjeg grada spustili se u Donji grad do Hrvatskog državnog arhiva.

SLIKE POGLEDAJTE U FOTO GALERIJI!

U Saboru nas je dočekala gospođa Marija i provela predvorjem ispred Sabornice, salonima za prijeme te smo naposlijetku ušli u Veliku vijećnicu koju često viđamo na televizorima. Biste znamenitih osoba iz naše povijesti krase predvorje ispred Sabornice. Najupečatljiviji je bio Stjepan Radić čije ime nosi naša škola, a prošle školske godine smo posjetili njegovo rodno mjesto Trebarjevo Desno. Uz Stjepana Radića i Antu Starčevića koji su zbog važnosti na istaknutim mjestima vidjeli smo i biste Frana Supila, grofa Janka Draškovića, bana Josipa Jelačića, bana Ivana Mažuranića, Ivana Kukuljevića Sakcinskog, biskupa J.J. Strossmayera i bana Josipa Šokčevića. Od mnogih slika u sjećanju najviše je ostala ona povijesna kojim se se prikazalo donošenje Božićnog Ustava 1990. godine. Velika vijećnica Sabora za nas je bila veliko iznenađenje. Gospođa Marija ispričala nam je sve od prvih sazivanja sabora pa do današnjih dana. Mogli smo osjetiti povijesne trenutke u svakom kutku vijećnice.

Izlaskom iz Sabora posjetili smo crkvu sv. Marka, a sunčan jesenji dan upotpunili su brojni turisti koji šeću i razgledavaju Gornji grad. Oduševljeni znamenitostima i radoznali - što toliko djece ovdje radi, zajedno smo se slikali i saznali da dolaze iz dalekog Hong Konga. Šetnjom prema Hrvatskom državnom arhivu prepoznavali smo reprezentativne građevine Hrvatskog narodnog kazališta, Pravnog fakulteta, Muzeja za umjetnost i obrt te naposlijetku stigli do nekadašnje sveučilišne knjižnice koja je danas Hrvatski državni arhiv.

U palači Arhiva koja je iz razdoblja secesije u prošlosti se nalazio Kraljevski zemaljski arhiv i Kraljevska sveučilišna biblioteka. Saznali smo da se ovdje čuvaju više od 23 500 dužna metra gradiva od 10. stoljeća do današnjih dana. Arhiv posjeduje i povijesne isprave o zasjedanjima Sabora kojeg smo posjetili. Istraživajući zavičajnu kartografiju naučili smo da je ishodišna točka za katastarski izmjer još iz 1817. god bio toranj crkve sv. Ivana Krstitelja u Kloštar Ivaniću, te smo tim tragom upoznali katastarske karte našeg užeg zavičaja. Karte su izvrsno očuvane, obojane prirodnim bojama, a na njima smo nalazili parcele gdje se još danas nalaze kuće u kojima živimo. Naši domaćini proveli su nas cijelom palačom. Vidjeli smo Veliku čitaonicu, Profesorsku knjižnicu, brojne umjetnine oslikane na zidovima kao i velike lustere na stopovima koji imaju oko 27 tisuća kristala. U čitaonici se nalazi veliko platno Razvitak hrvatske kulture koji je naslikao Vlaho Bukovac. Palača je izgrađena početkom 20. stoljeća, a može se prepoznati po sovama sa globusima koje se nalaze na vanjskom pročelju.

Učenici povijesne, geografske i liturgijske grupe

objavio: Sergej Pavlek   datum: 3. 11. 2011.