VUKOVAR – GRAD HEROJ

Učenici su četvrtih razreda OŠ braće Radića zajedno sa svojim učiteljicama Tamarom Horčičkom, Natašom Šimunac i Ružom Stepinac posjetili Osijek i Vukovar te na taj način obilježili Dan sjećanja na Vukovar.  Grad ih je dočekao još uvijek ranjen ali raširenih ruku. Obišli su Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata gdje su učenici zapalili svijeću za sve poginule. Posjetili su i ostale simbole stradanja grada heroja, bolnicu i muzej u sklopu bolnice, groblje tenkova na Trpinjskoj cesti te Ovčaru i Spomen dom na Ovčari.

Pročitajte sastavak učenika Dine Pavića iz 4.b i pogledajte fotografije u foto galeriji.

Vukovar – grad heroj

Posjetili smo grad heroj koji nas je dočekao još ranjen, ali raširenih ruku. Prvo smo obišli bolnicu, dio koji je nekada bio sklonište ranjenicima sada je prtvoren u muzej. Na stropu bolnice ostala je velika rupa od bombe, a na pločicama su u hodniku ispisani svi događaji do 18. studenog 1991. dana kad je  okupiran Vukovar. U sobama je skloništa pomoću gipsanih lutaka prikazano kako je skonište izgledalo prije točno 20 godina. Nakon razgledanja bolnice krenuli smo u grad gdje je na ušću rijeke Vuke u Dinav podignut Veliki križ, spomenik u čast svima koji su poginuli u ratu. Na putu do Ovčare vidjeli smo mnoge obnovljene zgrade, a ima ih još koje čekaju obnovu. Vodotoranj sa svojim ranama podsjeća na sve strahote koje je proživio Vukovar. On će ostati takav da svi koji dođu u Vukovar vide što mržnja može učiniti. Kada smo stigli na Ovčaru, prvo smo posjetili Spomen dom, a zatim mjesto masovne grobnice. Nakon toga smo posjetili groblje. Tamo smo vidjeli 938 bijelih križeva, a grobljem dominira “zračni” križ u kojem gori vječno svjetlo za sve poginule. Vukovar će mi ostati u sjećanju i uvijek ću mu se diviti i najviše ću poštivati njegovu hrabrost.

Dino Pavić 4b

objavio: Sergej Pavlek   datum: 22. 11. 2011.