Projekt Šafran

PROJEKT ŠAFRAN

Projekt Šafran prisutan je u našoj školi i ove školske godine. U njega je uključen velik broj učenika i učitelja. Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu i Memorijalni muzej spomen područja Jasenovac školu su opskrbili lukovicama žutih šafrana koje smo kao i prošle godine posadili uz Međunarodni dan tolerancije 16.11. Lukovice šafrana predstavljaju sjećanje na milijun i pol židovske i tisuće druge djece koja su umrla u Holokaustu tijekom II. svjetskog rata.

Pročitajte dalje u dijelu opširnije, a slike pogledajte u foto-galeriji!

Žuti cvjetovi šafrana podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Ovogodišnja sadnja u znaku je Davidove zvijezde. Sretni smo što smo prošle školske godine počeli priču o sudbini male Lee Deutsch, jer je snimljen i film „Lea i Darija – dječje carstvo“ te će njegova premijera biti u siječnju 2012. godine.

Nakon pripreme za sadnju šafrana koju su pripremili naši vrijedni učenici po vrlo hladnom i maglovitom danu, pročitali smo sljedeću pjesmu i minutom šutnje odali počast djeci žrtvama Holokausta.

Žuti cvjetovi šafrana

Protiv nasilja i mržnje,

ne izgovaramo riječi ružne,

jer to su neprijatelji sreće.

Mislimo samo na život bez tuge

nema nam druge.

Sadimo cvijeće

i čekamo da što prije dođe proljeće

da se žutim cvijetovima šafrana divimo

i da svijetom poruku širimo.

„Radujmo se cvijeću i proljeću,

a posebno odraslima koji žele djeci veću sreću.“

18.11.2011. Učenici trećih razreda, povijesne, geografske grupe i zadruge

objavio: Sergej Pavlek   datum: 30. 11. 2011.